Asp.Net DropdownList SelectedIndexChanged eventi Çalışmama Hatası ve Çözümü

Merhaba arkadaşlar,

Bu postta çalışırken karşılaştığım ve daha sonra çözümüne ulaştığım bir hatadan bahsedeceğim. Kısaca bu yazı sizinde karşılaşabileceğinizi düşündüğüm ata ve çözümü için yazılmış bir yazı. Uzatmadan hatamıza geçelim. Kodladığımız bir projede iller listesini eklediğimiz bir dropdownlist var ve bu iller listesinden bir il seçtiğimiz zaman ilçeler dropdown unda o seçilen il e ait ilçeler listelensin istiyoruz. Bunu sağlama için iller dropdown una SelectedIndexChanged eventini ekleriz. Bu event iller isimli dropdown un seçili değeri değiştiğinde tetiklenir ve bizde bu seçili değere göre ilçeler dropdown unu doldururuz. Ancak il dropdown una bu eventi eklememe rağmen seçili item değiştiğinde eventin tetiklenmediğini farkettim. Tetiklenmediği gibi tarayıcıdan birde aşağıdaki hatayı aldım.

 

Derleme Hatası
Açıklama: Bu isteği yerine getirmek için gereken kaynak derlenirken bir hata oluştu. Lütfen aşağıdaki özel hata ayrıntılarını gözden geçirin ve kaynak kodunuzu uygun biçimde değiştirin.

Derleyici Hata İletisi: CS1061: ‘kayit_ol_aspx’ does not contain a definition for ‘ddlIl_SelectedIndexChanged’ and no extension method ‘ddlIl_SelectedIndexChanged’ accepting a first argument of type ‘kayit_ol_aspx’ could be found (are you missing a using directive or an assembly reference?)

Eğer sizde herhangi bir dropdown a bu eventi eklediğinizde yukarıdaki hatayı alıyorsanız yine o dropdown un AutoPostBack özelliğini true yapın. Yani AutoPostBack=”True” olması gerekiyor. Bu yüzden SelectedIndexChanged çalışmıyor. Bu işlemi uygularsanız hatanın çözüldüğünü göreceksiniz.

Soru ve görüşleriniz için yorum yapabilirsiniz. Kolay gelsin .. 🙂

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir