Asp.Net İç İçe Repeater Kullanımı

Merhaba arkadaşlar
Bu yazımda Repeater içinde Repeater kullanımından bahsedeceğim. Bir projede kategori mantığıyla hazırlanmış ürünler olduğunu ve bizim bunları listelemek istediğimizi varsayarsak önce kategorileri gelen bu kategoriye göre de ürüleri listelememiz gerekir. Burada da işin içine Repeater ı iç içe kullanma olayı giriyor.
Ben bu örnek üzerinden gitmeyeceğim bu örneği olayı basitleştirmek, mantığını aktarabilmek adına verdim. Ben üzerinde çalıştığım proje de müşterinin siparişlerini ve bu siparişler içindeki ürünleri kullanırken bu mantığı kullandım. Hazır kodlamışken bu konuya blogumda yer vereyim diye düşündüm. Bu sebeple anlatımımı o kodlar üzerinden yapacağım.
Bilgilendirme kısmımız bittiğine göre kod kısmına geçebiliriz. Öncelikle konunun adından da anlaşıldığı gibi iç içe iki repeater ımız var.

 

Repeaterlarımızı ekledik şimdi sıar bu repeaterlara veri çekme işinde. Önce dıştaki repeater ı dolduracağız. Sonda dış repeater ın gelen elemanına göre içteki repeaterın verilerini çekme işini yapacağız. Mantık olarak Siparişler repeater ına veri gelmeden sipariş ürünlerini getiremeyiz.

 

Yukarıdaki kodla Siparişleri getirdik. Sipariş ürünlerini getirebilmek için Siparişler repeaterıne ItemDataBound eventi oluşturmamız gerekiyor. Bu nedenle dıştaki repeterda OnItemDataBound=”rptSiparisler_ItemDataBound” eventi var. Bu event içinde de iç repeater a veri çekiyoruz.

 

Bütün bu işlemlerden sonra Sipariş içinde Sipariş ürünü listelenir ve ekran çıktı aşağıdaki gibi olur ,

 

Böylece iç içe repeater kullanıp burada verilerimizi listelemiş olduk.

Soru ve görüşleriniz için yorum yapabilirsiniz. Kolay gelsin .. 🙂

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir