Asp.Net Projeyi Web de Yayınlama (Publish)

Merhaba arkadaşlar,

Bu yazımda başlıktan da anlaşıldığı gibi Asp.Net ile kodladığımız bir projeyi web ortamında yayınlayıp kullanılabilir hale getirme konusuna değineceğim. Bildiğiniz gibi web uygulamalarını tamamladığımız  zaman internet ortamına o haliyle yükleyemeyiz. Web ortamında çalışabilecek hale getirmek için projelerimizi publish etmemiz gerekir. Bu işlemin ardından FTP ye yükleme işlemini yapabiliriz. Peki Asp.Net Projeyi Publish Etme işlemine neden ihtiyaç duyarız? , Proje Publish etme işini nasıl yaparız ?

Burada dikkatinizi çekmek istediğim bir nokta var, projelerimizi publish etmeden önce bir sayfa için  kod sayfası olan .aspx.cs uzantılı sayfa, .designer.cs uzantılı designer sayfası ve .aspx uzantılı görünüm sayfası olmak üzere üç farklı sayfa bulunur. Fakat publish ettikten sonra her sayfa için .aspx uzantılı yalnızca bir sayfa görünür.

 • Publish den önce;

 • Publish den sonra;

Bu şekilde kodlar gizlenir ve web ortamında çalışabilicek hale getirilir. Güvenlik ve çalışma ortamı açısından da dosyaların bu hale gelmesi önemlidir.

1.  Şimdi gelelim projeyi publish etme işlemine,Projemizin ismine sağ tıklayıp publish seçeneğine tıklıyoruz.

2.  Ardından açılan pencereden Custom seçeneğine tıklayıp bir isim veriyoruz.

3.  Bu pencereyi kapattıktan sonra Next ile ilerliyoruz ve karşımıza aşağıdaki pencere geliyor. Burada iki farklı şekilde davranabiliriz. Bunlardan ilki Publish method olarak FTP yi seçmek ve FTP bilgilerini bu alandan doldurup publish i direk siteye yüklemek,

İkincisi ve benim yapacağım yöntem Publish method olarak File System seçmek  publish sayfalarını önce bir dosyaya çıkarmak ardından Filezillla ile FTP ye yüklemek. Publish dosyalarını oluşturacağımız klasör yolunu seçmemiz yeterli. Ardından Next diyoruz.

4.  Ardından Configuration için Release seçip Publish butonunu tıklıyoruz.

5.  Output penceresinden publish in durumu ve sonucunu takip edebilirsiniz.

Ve artık uygulamanızı publish ettiniz ve yayınlamaya hazır. Şimdi gelelim Filezilla ile FTP ye yükleme kısmına. Öncelikle sitenizin Filezilla ile sitenize bağlanın. Filezilla hakkında ayrıntılı bilgi için Filezilla Nedir ? konulu yazımı inceleyebilirsiniz. Filezillla ile sitenize bağlandıktan sonra sizi şöyle bir ekran karşılayacaktır.

Sitenizi publish ettiğiniz klasör içindeki sayfaları httpdocs klasörü içine kopyalarak uygulamanızı web de yayınlama işleminin sonuna gelmiş oluyorsunuz. Siteniz artık yayında, Soru ve görüşleriniz için yorum yapabilirsiniz. Kolay gelsin .. 🙂

14 thoughts on “Asp.Net Projeyi Web de Yayınlama (Publish)

 1. images klasörü gibi klasörleride publish edilen klasöre yüklüyor. Dosya boyutu büyük olunca derleme süresi uzuyor. Bu klasörü hariç tutabilir miyim. Yada sadece asp.net dosyalarını derler mi

  1. Klasöre sağ tıklayıp Exclude From Project i seçeneğini seçersen o klasörü projeden hariç tutar.Eğer klasörde değişiklik yapmadıysan her seferinde klasörü publish e dahil etmez ve beklemezsin diye düşünüyorum. Publish den sonra tekrar sağ tıklayıp Include In Project i seçerek klasörü projeye dahil edebilirsin.
   Kolay gelsin..

 2. Merhabalar , makaleniz yararlı, fakat bir access db ile birlikte kullanıyorsam webconfig de ne gibi değişiklikler yapmam gerekir ? Veya direkt access db ile birlikte publish etsem site onu tanır mı ?

 3. ESKİ BİR WEB SİTEM VAR BUNUN YERİNE YENİDEN TASARIMINI YAPTIĞIM VİSUAL STUDİO DA ASPNET KULLANARAK YAPTIM. ESKİ WEB SİTEMİ SİLİP YERİNE AYNI İSİMLE YENİYİ YAYINLAYABİLİR MİYİM?

 4. Öncelikle anlatiminiz için teşekkür ederim. Veritabanı (acces veya SQL express) olan projeler için bir anlatiminiz varmıdır acaba.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir