ASP.Net Textbox Yalnızca Sayı Girişi

Merhaba arkadaşlar,
Bir proje üzerinde çalışırken karşıma çıkan ve blogumda da yer almasını istediğim bir yazı ile beraberiz. Bildiğiniz gibi textboxlar kullanıcının veri girişini bizimde kullanıcıdan gelen bu verileri almamızı sağlayan componentlerdir.  Textboxlara herhangi bir sınırlama olmadan sayı, harf ve diğer tüm işaretler (*,/,? vb) girilebilir. Fakat biz bu noktada bazı sınırlamalar yapmak isteyebiliriz. Yani örnegin; bir öğrenci kayıt sistemi yapıyoruzdur ve öğrencinin adı,soyadı, numarası vb alanlar olabilir. Böyle bir durumda ad-soyad alanına yalnızca harf girilmesini ya da numara alanına yalnızca sayı girilmesini isteyebiliriz. Ya da başka bir örnek vermek gerekirse bir ürün kayıt sistemi yaparken üründen kaç adet olduğunu girdiğimiz alana harf girilmesi işimize gelmez. Hele ki bu alanı veritabanında int olarak tutuyorsak hata almamız kaçınılmazdır.
İşte bu noktada yapmamız gereken textbox a kısıt verip yalnızca sayı girişine izin vermek olacaktır. Bunu yapmanın birkaç farklı yolu olmasına rağmen benim şimdi size sunacağım ve hep kullandığım yöntem javascript ile kısıt verme yöntemi.

Bahsi geçen textbox içindeyken bir tuşabasıldığında javascript kodlarımız çalışıyor ve eğer basılan tuş bir sayıysa textbox a yazılmasına izin veriyor eğer bu tuş bir sayı değilse
textbox içerisine hiç birşey yazılmıyor. Textbox a yalnızca sayı girişine izin verilmesi işlemi bundan ibaret, soru ve görüşleriniz için yorum yapabilirsiniz, kolay gelsin..

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir