C# ile Kronometre Yapımı

Merhaba arkadaşlar,

C# Uygulamaları başlığı altında başlatmış olduğum serinin yeni yazısında birlikteyiz. Daha önce de söylediğim gibi buradaki örnekler yeni başlayanlar için C# ı anlamak adına yaptığım küçük çaplı örnekler.

Bu yazımda yapacağımız uygulama üniversite yıllarında ödev olarak sıkça karşımıza çıkabilecek hatta yanlış hatırlamıyorsam benim vize sınavımda çıkmış bir uygulama. C# ile kronometre yapımı. Bunun için aşağıdaki gibi basit bir form tasarladım. Görünür halde olmasa da form üzerinde birde Timer nesnemiz var.

Formumuz hazır olduğuna göre kodlama kısmına geçebiliriz. Kısaca bahsetmek gerekirse burada yapmak istediğimiz Başlat butonuna tıklandığı zaman sayacın başlaması, Durdur butonuna tıkladığımız zaman durması ancak tekrar başlattığımızda kaldığı yerden devam etmesi, Sıfırla butonuna bastığımız zaman ise tamamen sıfırlanıp başa dönmesi . Öncelikle geçen süreyi label1 in text özelliği ile göstereceğiz. Bu text özelliğine de tanımlamış olduğumuz saat-dakika-saniye değişkenlerinde bulunan değerleri yazdıracağız. Kodlamada da gördüğünüz gibi Başlat butonu altında Timer nesnesini başlatıyoruz. Durdur butonu altında Timer nesnesini durduruyoruz fakat geçen süreyi gösteren label1 in text ini temizlemiyoruz ki tekrar Başlat dediğimiz zaman kaldığı yerden devam edebilsin. Sıfırla butonu altında se hem Timer nesnesini durduruyoruz hem label1 in textini oluşturan değişkenleri sıfırlıyoruz.

 

 

Timer nesnesine çift tıklayarak oluşturduğumuz timer1_Tick eventinde ise saniye dakika saat kontrollerini yapıyoruz. Eğer saniye 60 olmuşsa dakikayı 1 artırıp saniyeyi sıfırlıyor. Dakika 60 olmuş ise saati 1 artırıp diğerlerini sıfırlıyor. Bütün bunlar olurken her saniyede bir saniye 1 artıyor. Ve sonucun ekran görüntüsü aşağıdaki gibi oluyor.

C# ile basit kronometre yapımı bundan ibaret. Umarım işinize yarar Soru ve görüşleriniz için yorum yapabilirsiniz. Kolay gelsin .. 🙂

3 thoughts on “C# ile Kronometre Yapımı

 1. ToString() extension bir metot olduğu için tanımlı integer değişkenleri convert yapmak yerine direkt olarak ToString() metodunu çağırarak ekrana bastırabilirsiniz. İlave bilgi olsun.

 2. Sıfırla butonu tetiklendiği zaman label ın 0 : 0 : 0 gözükmesi için bir ek olarak şunları yazdım.

  private void btn_Sifirla_Click(object sender, EventArgs e)
  {
  timer1.Enabled = false;
  saat = 0;
  dakika = 0;
  saniye = 0;
  lbl_Sayac.Text = Convert.ToString(“0:0:0”);
  }

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir