Girilen Metni Ters Çeviren C# Programı

Merhaba arkadaşlar,

C# örnekleri yazı dizimde yeni bir konuyla beraberiz. Bu örneğimizde form aracılığıyla Girilen Metni Ters Çeviren C# Programı yazacağız. Sözü çok uzatmadan örneğe geçmek istiyorum. Program için aşağıdaki gibi basit bir form tasarımı yaptım. Form üzerinde kullanıcıdan metni alacağımız bir textbox ve çevirme işlemini tetikleyeceğimiz bir buton bulunuyor. Çevirme işleminden sonra ise sonucu ekrana yazdırmak için bir label kullanacağız.

Şimdi gelelim kodlarımıza;

 

 

 

Biraz açıklamak gerekirse, formdan gelen metni textbox1 den alıp kelime isimli string değişkene atıyoruz. Bir de metnin ters çevrilmiş halini atmak için terskelime isimli string değişken tanımlıyoruz. Kelimenin uzunluğu kadar for döngüsü oluşturuyoruz. (burada kelime-1 yapmamızın amacı Substring()  de  ilk indeks olarak 0 alınması, mesela ‘nur’ kelimesi üzerinden gidersek Substring(2,1) olduğunda ‘r’ harfini,Substring(1,1) olduğunda ‘u’ harfini ve son olarak Substring(0,1) olduğunda ‘n’ harfini alacaktır. ) Substring kullanımı ile ilgili bakınız: C# String İşlemleri 

Buton tetiklendiğinde bu şekilde kelime içinde sondan başa doğru harfleri terskelime isimli yeni değere atarak metnin ters halini oluşturuyoruz ve sonucu label a atıyoruz. Ekran çıktısı aşağıdaki gibi oluyor.

Soru ve görüşleriniz için yorum yapabilirsiniz. Kolay gelsin .. 🙂

2 thoughts on “Girilen Metni Ters Çeviren C# Programı

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir