Random Sipariş Numarası Oluşturma

Merhabalar !

Bir e-ticaret sitesine girdiğiniz zaman beğendiğiniz ürünleri sepete atarsınız, sepete eklemek istediğiniz ürünler bittiği zaman alışverişi tamamla dersiniz ve bu noktadan sonra sepetteki ürün listeniz sizin için bir sipariş listesi oluverir. Her siparişin birde sipariş kodu vardır ki basamak sayısı yazılıma göre değişkenlik gösterebilir.

Başka bir örnek vermek gerekirse herhangi bir kargo gönderimi yaparken kargo firması tarafından bize bir kargo numarası verilir. O kargo numarası yalnızca bizim kargomuza aittir ve o numara ile sorgulama yaptığımız zaman kargomuzun durum vb. bilgilerine ulaşabiliriz. Bu random dizi sadece sayı olmak zorunda değildir içinde harf barındırabilir hatta yalnızca random harflerden de oluşabilir.

Peki nasıl oluşturulur bu random sayılar birlikte inceleyelim.

Random rastgele anlamına gelir. Random kullanılarak belirtilen aralıkta rastgele sayılar üretilir. Bunu yapabilmek için öncelikle Random sınıfından bir nesne üretiriz. Daha sonra Next() metodu ile sayı üretilmesini istediğimiz aralığı belirtiriz. Random un farklı metodlarıda var fakat biz bu örnekte en çok kullanılan metod olan Next üzerinden gideceğiz.

 

 

Yukarıdaki örnekte sipariş kodunu tutmak için string bir nesne oluşturduk. 12 haneli bir sipariş kodu oluşturmak istediğim için döngüyü 12 ye kadar yaptık ve her seferinde 0 ile 9 arasında ( Next(0,9) ) bir rakam oluşturarak bunu sipariş noya string olarak ekledik. Metoddan bu string değeri döndürdük. İşte bu kadar kolay .

Soru ve görüşleriniz için yorum yapabilirsiniz. Kolay gelsin .. 🙂

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir