1 den 100 e kadar Olan Sayıların Karelerini,Küplerini ve Toplamlarını Hesaplayan Program

19Merhaba arkadaşlar,

Yani başlayanlar için C# örnekleri konulu yeni bir yazımda beraberiz. Bu yazımda yorum olarak bir arkadaşımız tarafından gönderilen soruyu cevaplayacağım. Başlıktan da anlaşıldığı gibi 1 den 100 e kadar olan sayıların karesi, küpü karekökü vb. işlemleri yapacağız.

  • 1 den 100 e kadar olan sayıların karesini alan, toplayan ve ortalamasını bulan program:

Öncelikle karesini tutmak için karesi isimli değişken, karelerin toplamını tutmak için toplam isimli değişken ve ortalama değerini atmak için ortalama isimli bir değişken oluşturdum. 1 den 100 e kadar (100 dahil ! ) dönen for döngüsü oluşturdum. Döngü içinde sayının karesini alıp bu değeri toplama ekledim. Döngüden çıktığı zaman ise toplam değerini 100 e bölerek ortalamayı hesapladım.

1 den 100 e kadar olan sayıların küpünü bulan, toplayan ve ortalamasını bulan program için ise tekrar yazmaya gerek yok. Yukarıdaki kodun yalnızca karesini aldığımız satırını küpünü alacak şekilde değiştirmemiz yeterli olur (küpü=i * i * i; ). Aslına bakılırsa sayının karekökünü ve küpkökünü alan program içinde durum çok farklı değil fakat buralarda kullanılan fonksiyonlara değinmek için tekrar yazacağım.

  • 1 den 100 e kadar olan sayıların karekökünü bulan, toplayan ve ortalamasını bulan program:

C# ile bir sayının karekökünü almak için Math.Sqrt() fonksiyonunu kullanırız.

C# ile bir sayının 3. dereceden kökünü almak için Math.Pow(sayi1,sayi2);  fonksiyonunu kullanırız. Burada sayi1 kökü alınmak istenen sayı, sayi2 ise ise kök derecesidir. Yukarıdaki örnekte ilgili satırı

şeklinde güncelleyerek o sayısının küp kökünü almış oluruz.

Soru ve görüşleriniz için yorum yapabilirsiniz kolay gelsin 🙂

2 thoughts on “1 den 100 e kadar Olan Sayıların Karelerini,Küplerini ve Toplamlarını Hesaplayan Program

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir