Asp.Net E-mail Gönderme

Merhaba arkadaşlar

Bu yazımda sizlere Asp.net projelerinizden mail gönderme örneğinden bahsedeceğim. Sitelerde genellikle iletişim sayfalarında kullanılan mail gönderme fonksiyonu, formu dolduran kullanıcının bilgilerinin, size mail olarak gönderilmesi temeline dayanır.

Mail gönderme fonksiyonunda bulunan veri türü ve sınıfları kullanabilmek için aşağıdaki kütüphaneleri projemize dahil etmemiz gerekir.

 

 

Mail gönderme fonksiyonu;

 

 

Zaten açıklama satırları ile adım adım açıkladım ama kısaca özetlemek gerekirse önce bir mail nesnesi oluşturuyoruz, daha sonra bu mail nesnesinin html etiketleri kullanabilmesi için ayarlaması yapıyoruz. Mail in gönderileceği adres bilgisini ekliyoruz ve mailin kimden geldiği ve hangi ifadelerin görüneceği ayarını yapıyoruz. Ardından mailin gelen kutusunda görünecek konusunu yazıyoruz.(Siteden Gelen Mesaj İş başvurusu gibi..) Bu işlemden sonra kullanıcıdan aldığımız verilere göre mailin içeriğinin nasıl görüneceğini ayarladık. Yukarıda da değindiğim gibi bu bu alan kullanıcıdan alınan daha çok veri eklenerek çoğaltılabilir ya da azaltılabilir. Ardından smtp nesnesi ile mailin port, host vs .
ayarlarını yaptıktan sonra maili gönderiyoruz.
Site içinden mail gönderme olayı bundan ibaret arkadaşlar 🙂
Soru ve görüşleriniz için yorum yapabilirsiniz. Kolay gelsin .. 🙂

4 thoughts on “Asp.Net E-mail Gönderme

 1. Her şey çok güzel local’de çatır çatır çalışıyor fakat servere yükleyinde 5.5.1 hatası veriyor. Gmail’den düşük maillere izin verildiği halde hata giderilemiyor. Buna çözüm bulamadım bir türlü.Sizin bildiğiniz bir çözüm var mı ? Var ise paylaşırsanız sevinirim. Teşekkürler.

  1. Farklı durumlar bu soruna sebep olabilir .
   1- Şifreler yanlış olabilir.
   2- Farklı saat dilimlerinden
   3- IP adresiyle bilgisayara giriş yapmak istediğinde
   Şifreleri kontrol et, Uzaktan erişim yoluyla üretim sunucusuna giriş yapın ve kimlik bilgilerinizle bir kez gmail’e giriş yapın. Onay isteyecek, onaylayacak ve çıkış yapacaklar.
   Gmail’e yerel bilgisayarınıza giriş yapın, Bu linki takip et

  1. Tabi tablonuzda tuttuğunuz mail adresiniz çekipbir değişkene aktardıktan sonra mail.to.add(degisken); olarak kullanabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir