Asp.Net Querystring Kullanımı

Merhaba arkadaşlar,

Asp.Net de sayfalar arasında veri taşıma yöntemlerinden biri de Querystring ile veri saklama yöntemidir. Querystring yöntemi URL üzerindeki stringler ile veri taşımamıza yardımcı olur. URL yardımıyla bir sayfadan diğerine veri göndermek gibi de düşünebilirsiniz. Örneğin bir siteden alışveriş yaparken tüm ürünlerin olduğu sayfadasınız ve bir ürünü beğendiniz. Ürün detayına gidip ürünü incelemek istediğinizde adres çubuğunda www.siteadi.com/urundetay/id=17 gibi bir ifade görürsünüz. Tüm ürünler sayfasında sizin seçtiğiniz ve tıkladığınız ürünün id si ürün detay sayfasına gönderilmiş ve o ürünün detayı getirilmiş olmuş.

Peki Querystring ile veri nasıl gönderilir? ve Querystring ile gönderilen veri nasıl alınır? Yukarıda verdiğim örnek üzerinden bu konuya değinelim. İncelenmekte olan ürünün linki içerisine aşağıdaki gibi ürün id lerini gödeririz .

Linke tıklandıktan sonra açılan sayfanın URL si siteadi.com/UrunDetay.aspx?id=1 şeklinde olur. URL den gelen id değerini almak için ise ürün detay sayfasında aşağıdaki kodu kullanırız.

Burada dikkat etmemiz gereken nokta ürünler sayfasından veriyi hangi isim ile gönderiyorsak daha sonra Request.Querystring içinde de o isimle çekmemiz gerekir . Yani link içinde ?id=1 yerine ?info=1 şeklinde göndermiş olsaydık Request.Querystring[“info”] şeklinde kullanırdık.

Querystring kullanımı da bu şekilde, soru ve görüşleriniz için yorum yapabilirsiniz iyi çalışmalar.

 

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir