Asp.Net Resim Yükleme

Merhaba arkadaşlar,
Bu yazımda projelerde sıkça kullandığım ve sizinde kullanma ihtiyacı duyacağınızı düşündüğüm bir konuyu paylaşacağım. Bu konu Asp.Net Fileupload ile resim yükleme konusu… Burada Fileupload kontrolü ile aldığımız resmi veritabanına ve veritabanına kaydettiğimiz ismi ile de belirlediğimiz bir klasöre kaydedeceğiz.

Öncelikle kullanıcıdan resmi alacağımız arayüzü hazırlamamız gerek. Form üzerine dosya yükleme kontrolü olan FileUpload kontrolünü ve bir adet buton ekliyoruz.

 

Yukarıda ki formdan FileUpload kontrolüne yüklemek istediğimiz resmi seçiyoruz. Ardından butona tıkladığımız zaman yükleme işlemini yapıyoruz. Bu durumda butona tıkladığımız zaman yükleme işleminin yapılması için butonun tıklanma olayına ( OnClick=”btnYukle_Click” ) resim yükleme kodlarını yazmamız gerekir.

 

 

Yukaridaki kodda butonun click eventi içinde öncelikle resimyukle.HasFile ile forma koyduğumuz resimyukle isimli FileUpload kontrolüne resim eklenmiş mi yoksa boş mu diye kontrol ediyoruz.  Eğer resim yüklenmişse kayıt işlemini yapıyoruz aksi halde resim seçilmesi gerektiği mesajını veriyoruz.

Eğer FileUpload boş değilse yani bir resim seçilmişse oluşturduğumuz string fileName nesnesine resimyukle isimli FileUpload kontrolündeki resmin ismini alıyoruz. Bu resim isminin önüne Guid ile 32 digitlik rastgele metin oluşturup resmin yeni ismini oluşturuyoruz. GUID nedir derseniz, GUID Nedir? Nasıl Kullanılır? konulu yazımı okuyabilirsiniz. Ve ardından Proje klasörü içindeki /images/galeri/ yolu altına yeni ismi ile kaydediyoruz. Klasöre kaydetme işlemi burada gerçekleşiyor.

Data.Galeritbls.InsertOnSubmit(s); koduyla da Galeritbl tablomuza kaydedip Data.SubmitChanges(); kod satırıyla veritabanındaki değişiklikleri kaydettiğimiz zaman resim veritabanımıza da eklenmiş oluyor .

Soru ve görüşleriniz için yorum yapabilirsiniz. Kolay gelsin .. 🙂

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir