C# KDV li Fiyat Hesaplama

Merhaba arkadaşlar,

C# Uygulamaları başlığı altında başlatmış olduğum serinin yeni yazısında birlikteyiz. Buradaki örnekler yeni başlayanların kendilerini geliştirmeleri ve  C# ı anlamaları adına yaptığım küçük çaplı örnekler.

Bu yazıda yapacağımız uygulama Fiyatı ve KDV yüzdesi girilen bir ürünün toplam tutarını hesaplayan C# programı. Uygulama için aşağıdaki gibi basit bir form tasarımı yaptım. Fiyatı gireceğimiz textbox (txtFiyat) , KDV oranını gireceğimiz textbox (txtKDV) , hesaplama olayını tetikleyeceğimiz buton (btnBasla) ve sonucu göreceğimiz label (labelSonuc) .

 

 

Bildiğiniz üzere KDV’li fiyat, fiyatın KDV yüzdesiyle (örnekte 0.18) çarpılmasıyla elde edilen sonucun yine fiyata eklenmesiyle elde edilen fiyattır. Yukarıdaki kodda da butonun click eventi altında bu mantıkla kullanıcıdan alınan değerlere  fiyat + fiyat * Kdv_Orani / 100; formülü uygulanıyor ve KDV li fiyat hesaplanmış oluyor. Sonuc labelSonuc a yazıdırılarak kullanıcıya gösteriliyor.

Bu uygulamamızda bu kadar arkadaşlar. Çalışmalarınıza katkı sağlamış olmak umuduyla..

Soru ve görüşleriniz için yorum yapabilirsiniz. Kolay gelsin .. 🙂

 

5 thoughts on “C# KDV li Fiyat Hesaplama

 1. *bir mağazada satış fiyatına göre indirm uygulanmaktadır
  -satış fiyatı 100 tl ye kadar %13
  -100-150 tl arasına %17
  -150 ve üzerine %23 indirm uygulanmaktadır kullnaıcı tarafından girilen satış fiyatına göre uygulanacak indirim tutarı -indirim miktarı-indirmli fiyat ekrana yazdıran program
  Lütfen Bunu Yaparmısınız

  1. if else bloğu ile halledebileceğiniz bir soru. Kodu test etmeden burada yazdım ufak syntax hatası olabilir. Fakat mantık bu şekilde.

   decimal satisfiyati=Convert.ToDecimal(txtFiyat.Text);
   decimal indirimlifiyat;
   if(satisfiyati < = 100) { indirimlifiyat=satisfiyati -((satisfiyati/100)*13 ); } else if(100 < satisfiyati < 150) { indirimlifiyat=satisfiyati -((satisfiyati/100)*17); } else if(satisfiyati >= 150)
   {
   indirimlifiyat=satisfiyati -((satisfiyati/100)*23);
   }

 2. Bunun aynısı bide kargo ücreti ekleyip nasıl yaoairz acabaa ödevim var ve ben yapamıyorum ilk defa bu dersi alıyorum

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir