C# Ortak Event Kullanımı

Eventlar belirli olaylar gerçekleştiğinde (tıklama,mouse ile üzerine gelme vs.) tetiklenen yapılardır. Örneğin butona tıklandığında ekrana mesaj vermek istiyorsak

kod satırını o butonun Click olayına yazarız.

Ancak bazen karşımıza öyle durumlar çıkar ki kullandığımız her controle ayrı Event oluşturmak program açısından doğru olmaz. Böyle durumlarda bu controller için ortak Event kullanırız. Şimdi olayı örneklendirelim. Aşağıdaki resimdeki gibi TabControl üzerinde 5 ayrı sekmede eklenmiş 30’ar butonumuz var.

Toplam 150 buton eder. Bu tarz kullanımda duruma göre butonları dinamik oluşturmak daha doğrudur. Fakat benim burada bu şekilde kullanmam gerekiyordu. Neyse gelelim asil olayımıza. 150 butona ayrı ayrı Event oluşturmak sizinde anladığınız üzere hiç mantıklı bir iş değil. Bu durumda ortak Event kullanma gereksinimi duyarız.

Ortak Event kullanmak için yapmamız gereken ise , Event’in geçerli olacağı yani ortak Event’ı kullanacak nesneleri seçmek ve daha sonra Event pencersinden gerekli alanı doldurmak. Örneğin ben butonlara tıklanınca işlem yaptırmak istiyorum bunun için o butonları seçtikten sonra Event penceresinden butonların Click olayına btn_Click yazıyorum.

 

 

Oluşan Event’a hangi butona tıklandıktan girildiğini anlamak
için ise yukarıda ki yöntem ile buton Textini (veya Name) alabiliriz.

Soru ve görüşleriniz için yorum yapabilirsiniz. Kolay gelsin .. 🙂

One thought on “C# Ortak Event Kullanımı

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir