C# ProgressBar Kontrolü Kullanımı

Merhaba arkadaşlar,

C# uygulamaları yazı dizisinde bugün ele alacağımız konu progressbar kontrolü olacak. Progressbar ın kullanılma amacı ve nasıl kullanılacağına değineceğim.

Peki nedir bu Progressbar ? Örneğin bir doya kopyalama esnasında hepimizin görmüş olduğu aktarımın ne kadarının yapıldığını gösteren bir kontroldür. Progressbar ın bilmemiz gereken Minimum, Maximum ve Value olmak üzere değeri var. Minimum ve Maximum progressbarın işlem göreceği aralığı belirtmek için kullanılır. Value ise progressbarın doluluk durumunu gösterir. Başlangıçta boş olduğu için 0 ile başlatılır ve doluluk seviyesi arttıkça değer arttırılır.

Bu örnekte forma bir timer nesnesi ekleyeceğiz ve timer her çalistiginda zaman progress barin degerini bir arttırıp ve maximum değere ulasığında timeri durduracağız. Örnek için aşağıdaki basit tasarımı hazırladım.

Kodlarımız ise aşağıdaki gibi, progresssbarın başlangıç değeri 0, bitiş değeri ise 100. Timer ın click eventi içinde progressbarın değeri maximum değere eşit olana kadar progressbarın değerini 1 er artırıyoruz. Maximum değere ulaştığında ise timer ı durduruyoruz.

 

 

C# ile timer kullanımı hakkında daha detaylı bilgiye sahip olmak istiyorsanız C# Timer Kullanımı konulu yazımı inceleyebilirsiniz. Progressbar kullanımıyla ilgili amatör bir örnek yapmış olduk fakat temel mantığını anlamak için faydalı olacaktır.

Soru ve görüşleriniz için yorum yapabilirsiniz. Kolay gelsin .. 🙂

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir