Linq Select, Where, Order By, Sum, Count Kullanımı

Merhaba arkadaşlar,
Blogum da Linq konularına elimden geldiği kadar sık değinmeye çalışıyorum.  Çünkü Linq sorguları istediğim işi hem kolay hem de hızlı yapmamı sağladığı için fazlasıyla seviyorum. Bu yazımda da sıkça kullanılan birkaç Linq Sorgusundan bahsedeceğim.  Bunlar Linq ile Select , Where , OrderBuy, Sum , Count , Distinct sorguları.

Linq ile Select Kullanımı

Linq ile veri çekmek için Select sorgusunu isteğimize göre farklı şekillerde kullanabiliriz. Mesela Öğrenciler tablosunun tüm kayıtlarını tüm kolonlarla birlikte çekmek istersek;

Veya sadece istediğimiz kolonları çekmek için aşağıdaki gibi kullanabiliriz;

Linq Where Kullanımı 

Yukarıdaki öğrenciler tablosu örneğinden devam edelim. Where komutunun kısıt vermek için kullanıldığını biliyorsunuzdur. Linq  ile where kullanımına gelecek olursak; örneğin sadece A sınıfında olan öğrencileri çekmek istiyorsak sorgumuz aşağıdaki gibi olur.

veya A sınıfında olan ve yaşı 25 den büyük olanları çekmek istersek;

Linq Order By Kullanımı

Order By ın sıralama yapmak için kullanılır peki Linq ile küçükten büyüğe sıralama yapmak için nasıl kullanılır?  Yukarıda ki öğrenciler tablosunu çekerken yaşa göre küçükten büyüğe sıralı çekmek istediğimizi varsayalım.

Order By yalnız yazıldığında da sonuna ascending yazıldığında da aynı sonucu verir. Yalnız yazıldığında varsayılan olarak ascending işlemi yapar.  Büyükten küçüğe sıralamak istersek ise sıralama satırının sonuna descending eklememiz yeterli olur.

Linq Sum Kullanımı

Sum() fonksiyonunu veri çekerken birşeylerin toplamını getirmek için kullanırız. Paki Linq ile Sum() fonsiyonu nasıl kullanılır? Yukarıdaki örnekten devam edersek tüm öğrencileri çekip tek tek yaşlarını toplamak yerine Sum fonksiyonunu kullanarak sorgu ile yaşları toplamını elde edebiliriz. Kullanımı aşağıdaki gibidir.

** Where komutu ile birlikte koşullu sorgu yazarken kullanabilriz.

Linq Count Kullanımı

Count() fonksiyonu belirtilen alandaki veya tablodaki toplam kayıt sayısını verir. Linq ile Count() fonsiyonu nasıl kullanılır? Öğrenciler tablosunda kaç kayıt olduğunu bulmak için aşağıdaki sorguyu kullanırız.

** Where komutu ile birlikte koşullu sorgu yazarken kullanabiliriz.

Bu yazımda size Linq da bazı fonksiyonların kullanımlarından bahsettim umarım faydalı olur. Soru ve görüşleriniz için yorum yapabilirsiniz. Kolay gelsin 🙂

3 thoughts on “Linq Select, Where, Order By, Sum, Count Kullanımı

  1. Merhaba; http://localhost:63878/Home/Urun/2 url nin id 2 nin veritabında KategoriID si var
    ben şunu demek istiyorum url den gelen id nin KategoriID sine eşitle

    db.Urun.Include(“UrunKategori”).Where(x => x.KategoriID == id (Burada KategoriID yi bulmam gerek) ) şurda

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir