Northwind Database Nedir ? Nasıl Kurulur ?

Bu yazımda Northwind Database ve kurulumundan bahsedeceğim. Northwind Database SQL‘i yeni öğrenenlerin, SQL sorgularında kendini geliştirmek isteyenlerin veya kritik sorgularını denemek isteyenlerin kullandığı hazır veritabanıdır. Northwind Database Microsoft’un sağlamış olduğu ücretsiz içerisi dolu bir database örneğidir.

Bu veritabanını SQL Server’ımıza nasıl ekleyeceğimiz konusuna gelirsek, eğer database dosyalarına sahip değilseniz buraya tıklayarak setup dosyasını indirip kurmanız gerekir.

Setup dosyasına tıkladıktan sonra bizi aşağıdaki pencere karşılar.

Bundan sonrasında herhangi bir ayara gerek duymadan Next ile ilerlememiz yeterli olacaktır. Kurulum tamamlandıktan sonra örnek veritabanları  C:\SQL Server 2000 Sample Databases dizinine oluşacaktır.

Bu aşamadan sonra sıra bu veritabanlarını SQL Server’ımızda göstermeye geliyor. Bunun içinde iki yöntemimiz var.

Yöntem 1:

Object Explore menüsünde yer alan Databases sekmesine sağ tıklayıp Attach sekmesine tıklıyoruz;

Açılan pencerede Add e tıklıyoruz.

Açılan pencerede database’in yolunu buluyoruz. Yukarıda da bahsettiğim gibi bu yol C:\SQL Server 2000 Sample Databases. Buradan NORTWIND.MDF ‘i seçiyoruz.

  İşlemi tamamlamak için OK butonuna basıyoruz. Daha sonra Databases sekmesinde Nortwind’i göreceğiz.

Yöntem 2:

C:\SQL Server 2000 Sample Databases dizini altındaki instnwnd isimli dosyayı sql de açıp içindeki kodların çalışması için F5’e basıyoruz. Dosya .sql uzantılı olduğu için zaten çift tıkladığımzda SQL Server da açılacaktır. Eğer durum bu şekilde ilerlemezse dosyayı not defteri ile açıp içindeki sorguyu değişiklik yapmadan almamız da işimizi görecektir. Aldığımız bu sorguyu SQL de New Query ye tıkladıktan sonra aılan pencereye yapıştırıp çalıstırırsak aynı sonuca ulaşabiliriz.

Kolay gelsin…

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir