Seçilen İle göre İlçeleri Getirme

Bu yazımda Seçilen İle göre İlçeleri Getirme konusuna anlatan bir örnek yapacağız. Veritabanında bulunan Iltbl ve Ilcetbl adında iller ve ilçeleri barındıran tablolarım var ve bu tablolara projeden Linq to Sql Classes yöntemi ile ulaşacağız. Bu konu hakkında bilgi sahibi olmak için bakınız: Linq to Sql Classes

İl ve İlceleri göstereceğimiz DropdownList’leri sayfamıza aşağıdaki gibi ekliyoruz.

 

 

 

Ardından içine il ve ilçeleri dolduruyoruz.

 

 

 

Peki ile göre ilçe seçme işlemini nasıl yaparız. İl ve ilçeleri DropDownList’lere doldurduk peki İller DropDownList’inin seçili elemanı değiştiğinde o ilin ilçelerini listeleme işlemini nasıl yapacağız? 

Farkettiyseniz İlleri dolduracağımız DropdownList e OnSelectedIndexChanged eventini ekledim. Aslında tüm olay bu noktada.  Program ddlIl isimli DropDownList in seçili elemanı değiştiği zaman bu eventin içinde bulunan kodları çalıştıracak. Bu nedenle OnSelectedIndexChanged eventinin içerisinde seçilen ile göre ddlIlce DropDown una o ilin ilçelerini doldurma işlemini yaparız.

 

 

 

Burada dikkat etmemiz gereken nokta ddlIl Dropdown unun AutoPostBack özelliğini true olarak ayarlamamız gerektiğidir. Aksi takdirde ddlIl DropDownList inin seçili öğesi değişse bile program o event içine girmez.

Seçilen ile göre ilçeleri getirme işlemi bundan ibaret arkadaşlar, soru ve görüşleriniz için yorum yapabilirsiniz. Kolay gelsin.. 🙂

One thought on “Seçilen İle göre İlçeleri Getirme

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir