SQL Server Veritabanı Bağlantısı

Merhaba arkadaşlar,

Bu yazımda projelerimiz ile SQL Server Veritabanı Bağlantısı sağlama ve veritabanındaki verilere ulaşma konusuna değineceğim. Mantık olarak bakıldığında bu konu blogumda yazmam gereken ilk konulardan biri olmalıydı bence. Onlarca veritabanı bağlantısı kullanan program örneği yaptım fakat veritabanı bağlantısı konusuna yazmadım. O yüzden bu açığı kapatmak adına bu postu yazıyorum 🙂  Öncelikle veritabanı bağlantısı nedir? Veritabanı bağlantısı dediğimiz olay bazı bilgiler yardımıyla, projemize kullanacağımız veritabanını tanıtmaktan başkası değildir. Bir ConnectionString cümlesi yazarız ve bu cümlede bağlanmak istediğimiz Sql Server ve bu Sql Server içinde bulunan yine bağlantı kurmak istediğimiz veritabanı bilgilerini belirtiriz.

Data Source=servername; Initial Catalog=veritabaniadi; User Id=kullaniciadi; Password=sifre;

ConnectionString cümlesinin kalıp hali yukarıdaki gibidir. Fakat belirttiğim gibi bazı durumlarda bu bilgiler değişiklik gösterebilir. Örneğin SQL oturum açma tipi değiştiği zaman ConnectionString cümlesini de değişir. Windows Authentication modda oturum açarken şifreye ihtiyaç duyulmadığı için ConnectionString cümlemiz aşağıdaki gibi olur.

Data Source=servername; Initial Catalog=veritabaniadi; Integrated Security=true;

Çünkü ilgili makinede SQL kuruludur. Şifre girilmesi de bir sıkıntı oluşturmaz fakat asıl kullanım budur. ConnectionString yazarken eğer Windows Authentication ile bağlantı kuracaksak User Id ve Password yerine  Integrated Security = True deyimini kullanmamız yeterlidir.

Kullanım Örneği;

 

 

Soru ve görüşleriniz için yorum yapabilirsiniz. Kolay gelsin .. 🙂

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir