Varolan Mail veya Telefon Numarası ile Kayıt Olmayı Engelleme

Merhaba arkadaşlar !

Uzun bir aradan sonra yine buradayım. Bu yazımda başlıktan da anlaşıldığı üzere sistemde kayıtlı olan bir mail adresi veya telefon numarası  ile tekrar kayıt olunmasını engelleme konusuna değineceğim.

Bildiğiniz gibi bir siteye, bloga vs. herhangi bir yere kayıt işlemi yaparken o sisteme daha önce kayıt olurken kullanılmış mail adresi ile tekrar kayıt olunmasına izin vermez. Dikkat ettiyseniz sisteme giriş yaparken kullanılan alanın daha önce sisteme kayıt olurken kullanılmamış olması istenir. Bunun sebebi o alanın o kullanıcı için deyim yerindeyse kimlik niteliğinde olmasıdır ve daha sonra email adresi ile giriş yapılırken aynı mail ile kayıt yapmış birden fazla kullanıcı olması sistemin hangi kullanıcı için login olacağını bilememesine neden olur. Eğer sistem telefon numarası ile kayıt oluşturan bir sistem ise aynı şey telefon numarası için de geçerlidir ve aynı telefon numarası ile kayıt oluşturulmasına izin verilmez.

Şimdi gelelim kayıt anında bu durumun kontrolünü nasıl yapacağınıza; bu mantıktan yola çıkarak algoritmamız çok basit, var olan mail ile tekrar kayıt olunmasını engellemek istiyorsak kayıt anında girilen mail adresi veritabanında önceden eklenen kayıtlar arasında var mı diye kontrol etmemiz gerekir. (Bu örnek Linq üzerinden yapılmıştır. Linq hakkında bilgi için buraya bakabilirsiniz.)

Örnekte Linq to Sql Classes ile oluşturduğumuz DatabaseDataContext ten Data adında bir nesne oluşturduk. Bu Data nesnesi yardımıyla Musterilertbl isimli tablomuza bağlanarak girilen eposta ile kaydedilmiş kayıt sayısını getirip kontrol değişkenine atadık. kontrol 0 dan büyükse yani kayıt var ise emailin daha önce kaydedildiğinin tekrar kayıt olamayacağının değilse Email in daha önce kullanılmadığının mesajını verdik. İşte tüm kontrol bundan ibaret ve bu kadar basit.

Soru ve görüşleriniz için yorum yapabilirsiniz. Kolay gelsin ..

One thought on “Varolan Mail veya Telefon Numarası ile Kayıt Olmayı Engelleme

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir