Xml Export Etme

Merhaba arkadaşlar,

Bu yazımda başlıktan da anlaşıldığı gibi Xml Export etme konusuna değineceğim.  Öncelikle Xml nedir? ve neden Xml kullanmaya ihtiyaç duyarız? biraz açıklamak istiyorum. XML, Extensible Markup Language yani Genişletilebilir İşaretleme Dili anlamına gelmektedir. Xml in en önemli ve bilmemiz gereken özelliği verileri derleyip standart bir hale getirdikten sonra bu verileri herkesin kullanabilmesini sağlamasıdır. Bu sayede veri alışverişi yapan  farklı platformlar arasında veri iletişimi çok basit bir hal almış olur.

Anlaşılırlığı açısından örneklendirmek gerekirse bir veritabanında bulunan verileri farklı bir platforma taşımak istediğimiz zaman , bu veri kümesinin diğer platformdaki yapıya uygun olması için birçok işlem yapmamız gerekir çünkü biz verileri kullandığımız platformlara göre dizayn edip kullanırız. Fakat Xml Xml sayesinde verileri standart bir hale getirip istediğimiz her platformda rahatlıkla kullanabiliriz.

Şimdi veritabanımızda bulunan Urunler tablosu içerisindeki verileri Xml e aktararak Xml export işlemininin yapılışını örneklendirmiş ve tarif etmiş olalım.

 

Öncelikle Xml sınıfını kullanabilmemiz için yukarıdaki kütüphaneyi çağırmamız gerekir.

 

Kodlamamızı yukarıdaki gibi yaptıktan sonra Xml çıktımız aşağıdaki gibi olur.

Soru ve görüşleriniz için yorum yapabilirsiniz, kolay gelsin.. 🙂

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir